Karz-ı Hasen Programı

0
62

Karz-ı Hasen nedir?
Herhangi bir fazlalık olmadan aynı miktarda geri almak üzere borç vermektir. Kuran-ı Kerim’de övülmüştür. “Kim Allah’a karz-ı hasen verirse Allah da bunu kat kat fazlasıyla öder” (Bakara, 245). Güzel borç, faizsiz borç da denmektedir.


Eğer 1.000 lira borç alırsam yine 1.000 lira mı ödemem gerekiyor?
Evet. Karz-ı Hasende size ne kadar borç verirsek aynı tutarda geri ödüyorsunuz.

Aldığım borcun tamamını bir süre sonra tek seferde mi ödemem lazım?
Hayır. Aylık taksitlerle ödeyebilirsiniz. Örneğin 3.600 TL aldınız, 12 ay taksitle aylık 300 TL ödemeniz gerekiyor.


Karz-ı Hasen aldığımda bir komisyon, faiz veya hizmet bedeli gibi şeyler ödemem gerekiyor mu?
Hayır. Verdiğimiz karz-ı hasenden herhangi bir fazlalık almıyoruz. Yani komisyon veya hizmet bedeli gibi bir fazlalık yok.


Verilen karz-ı haseni enflasyona endeksliyor musunuz? Yani borç geri ödenirken enflasyon kadar bir fark alıyor musunuz?
Enflasyon farkı da almıyoruz.


Herhangi bir fazlalık yok, kâr yok. Peki bunu neden yapıyorsunuz?
Biz insanlara güveniyoruz ve ihtiyaç duydukları sermayeyi verdiğimizde bunu durumlarını düzeltmek, gelir elde etmek için kullanacaklarına inanıyoruz. Amacımız Allah’ın rızasını bu yolla kazanmak.


En fazla ne kadar Karz-ı Hasen alabilirim?
İş planınıza, projenize göre değişmekle birlikte daha fazla kişinin de istifade etmesi için şu an 5.000 TL’yi üst sınır olarak belirledik.

Geri ödeme vadesi ne kadar?
Şu an için maksimum 12 ay. Ancak yapılacak işe göre bu sürede esneklik sağlama imkânımız var.

Teminat ya da kefil istiyor musunuz?
Fiziki bir teminat istemiyoruz. Bizim için önemli olan sosyal teminat. Çevrenizde güvenilir, iyi ve çalışkan bir insan olarak bilinmeniz bizim için yeterli. Bu durumunuza şahitlik eden bir kefilinizin olmasını tercih ediyoruz.

Karz-ı Hasen almaya hak kazanmak için eğitim durumumuzu dikkate alıyor musunuz?
Eğitim durumu konusunda bir standardımız yok. İlkokul ya da üniversite mezunu olmanız farketmez. Bizim için önemli olan karz-ı haseni aldığınızda bunu gelir getirici faaliyetlerde kullanmanız ve ailenizin gelirinin artmasını sağlamanız.

Sadece kadınları ya da erkekleri mi hedefliyorsunuz?
Hayır. Bizim temel hedefimiz aile. Erkek ya da kadın farketmiyor; o aileden finansmana ihtiyacı olan ve bunu gelir getirici bir faaliyette kullanacak kim ise, ona veriyoruz. Ancak karz kullanacak kişi evli ise eşinin de onayını, desteğini görmek istiyoruz.


Karz-ı Hasen almak için Sakarya’da mı ikamet etmeliyim?
Ulaşılabilirlik ve takip etmenin kolaylığı nedeniyle karz-ı hasen verdiklerimizin Sakarya’da ikamet eden kişilerden olmasına dikkat ediyoruz. Ancak duruma göre Sakarya’ya yakın yerlerden de mikro girişimcileri destekleyebiliriz.

Karz-ı Hasen alabilmek için ne gibi kriterleri sağlamam gerekiyor?

Öncelikle karz-ı hasen talebinde bulunan kişilerin bunu gelir getirici bir faaliyette kullanmasını istiyoruz. Daha sonra talebi yapan kişinin belirtmiş olduğu iş konusunda ehil olup olmadığı, ailenin gelir durumu ve kişinin talep ettiği karzı ödeyebilecek gücünün olup olmadığı, çevresinde güvenilirliği gibi kriterlere bakarak karar veriyoruz.

Mevcut borçlarımı kapatmam için karz-ı hasen veriyor musunuz?

Program, sermaye ihtiyacı olan mikro girişimcilere destek sağlamayı hedeflemektedir. Gelir getirici bir faaliyet yerine mevcut olan bir borcu kapatmak için şu anda karz-ı hasen vermiyoruz. Ancak borç sarmalına düşmüş ve bir destek ile borcunu kapatıp yeniden “halihazırda” bir gelir getirici işini devam ettirebilecek kişilere de, ileride karz-ı hasene dayalı bir finansman çeşidi başlatmayı planlıyoruz.

Daha fazla bilgiyi nereden temin edebilirim?
Aşağıdaki internet adresimizden ve sosyal medya hesaplarımızdan güncel faaliyetlerimizi takip edebilirsiniz. Sitemizdeki iletişim bilgileri üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.
http://www.iksar.org.tr/
https://twitter.com/iksardernegi